Versenyek világa
Hiányzik a versenyzés, az atmoszféra ami körüllengi az egészet. Van valami megfoghatatlan a versenyek világában. Ezt szerintem mindenki tudja és átérzi akinek valaha is része volt benne…
Ha sokat jársz versenyekre akkor idővel egyre több ismerős arcot fogsz látni, barátokat, ellenfeleket, versenytársakat. Sokat tud adni egy ilyen esemény. Legyen ez eddigi életed legfontosabb versenye amihez hosszú, kemény edzések vezettek el, vagy a legelső verseny egy futó életében ami szerintem mindig egy különleges dolog, esetleg egy felkészülő verseny a nagyobb verseny előtt, vagy csak szimplán a hangulat, élmény miatt. Számomra az elmúlt évben egy verseny volt, leginkább a hangulat miatt, amin részt tudtam venni és ezt is egy tesztfutással kötöttem egybe. Erről itt írtam. Van az úgy, hogy az életben a legnagyobb fókuszt nem az edzések és a versenyek kapják. Ez természetes dolog, hisz a legtöbben nem vagyunk profi versenyzők, fizetett atléták. Szerintem sok sporttársam járhat, járhatott már hasonló cipőben, hogy nem az edzések voltak az elsődleges helyen, bármennyire is szerettük volna. Az ezekkel kapcsolatos gondolataimat szeretném összefoglalni és egy kicsit a kezdőkhöz is szólni, hasznos tippekkel, tanácsokkal ellátni őket.
A Futóirat sorozatról
Ebben a sorozatban a személyes gondolataimat, élményeimet, érzéseimet, esetleges edzéseket, versenyeket szeretném megosztani veletek. A bejegyzéseknek nincs tudományos hátterük és rendszertelenül fognak jönni amikor úgy érzem, hogy szeretnék magamból kiírni valamit. Ezek minden esetben a személyes élményeim/élményeink, tapasztalásaim/tapasztalásaink lesznek tehát egyfajta naplóként tekintsetek rájuk. Ezek által jobban megismerhettek minket is.
Újrakezdés
Ez a bejegyzés 2022 januárjában íródik egy meglehetősen izgalmakkal, kihívásokkal, sok vidám de sok nehéz pillanatokkal teli 2021 után. 2020 év vége és 2021 rengeteg mindent tartalmazott nekünk: költöztünk több alkalommal, megismertünk új embereket, helyt kellett állnunk egy idegen országban, elindítottuk a vállalkozásunkat és még sokáig lehetne sorolni mi minden is történt velünk. Fejben mindenképp érdemes ezeket a dolgokat helyretenni, hogy van amikor a prioritást nem az edzések és a versenyek élvezik. Számomra ez nehezen volt elfogadható, hiszen korábban rendszeresen vettem részt különböző versenyeken, szinte heti rendszerességgel. Ez egy véglet volt ami egy amatőr sportolónak nagyon nagy megterhelést jelent, viszont rengeteg jó élményt, ismerőst gyűjtöttem ezekben az időkben. A bennem élő lusta, pocakkal rendelkező fiatalkori énemnek tartoztam ennyivel :).
Akkor még nem tanultam, nem végeztem edzői iskolát és egyáltalán nem törődtem azzal, hogy ennek kiégés, túledzettség is lehet a vége és, hogy pengeélen táncolok. Túlzásokba estem, mindig is végletes voltam mindenben. Gyakori volt nálam a napi 2, nem kevésszer 3 edzés is, munka mellett természetesen, hiszen érdekelt a futás, a thai box, a konditermi edzések, a cross fit sőt úszni, kerékpározni is eljártam és gyakori volt a versenyzés hétvégente akadályversenyeken vagy sima futóversenyeken. Nagyon élveztem a különböző terheléseket, különböző élményeket, a csapatot a csoportos edzéseken és semmiről nem akartam lemondani. Ezt egyáltalán nem követendő példaként írom le, kész csoda, hogy kisebb túledzettség tünetekkel megúsztam és nem sérültem bele. Sokszor elégedett voltam, magamhoz képest jó eredményeket értem el, nyertem is versenyeket, de ennyi edzés és kevés pihenés mellett a maximumot sose tudtam kihozni magamból úgy versenyen mintha egy valamire készültem volna és arra tudatosan rápihenek, felkészülök. Félreértés ne essék én ezzel akkor is tisztában voltam, de annyira élveztem mindegyik sportot, hogy nem nagyon tudtam lemondani egyikről sem és ennek oltárán áldoztam fel a csúcsteljesítményt, hogy egy valamiben legyek olyan jó amilyen csak lehetek. Ez jelenleg is így van mert a futás mellett nagyon nagy szerelem a súlyzós, konditermi edzések is. Egyszerűen élvezem az ilyen fajta edzésterhelést, és a jobb fizikum elérésére való törekvést, szeretem feszegetni a határaimat, de most már, nagyobb hangsúlyt fektetek a pihenésre is. Mindig tisztában kell lenni azzal, hogy mit miért teszünk és, hogy minek mi a következménye. Az a fontos, hogy mi irányítsuk az életünket, és hogy tudjuk azt, hogy ha pl többféle edzést végzünk, akkor egyikben sem leszünk a legjobbak és ne legyenek irreális elvárásaink magunkkal szemben.
Ezt mind azért írom le, hogy kerekebb képet kapjatok az egészről, kiírjam magamból az érzéseimet és, hogy jobban megismerjétek a személyiségemet. A leírtak után képzelheti a kedves olvasó, hogy számomra nagyon éles váltás volt 2020 és 2021. 2020 év elején a covid miatt nem lehetett versenyezni, és a nyár sem volt az igazi, évvége pedig hozta a költözést és a sok megváltozott körülményt, bár így is belefért egy verseny ősszel de ott csak kísértem egyik nagyon kedves futómat egy félmaratonon. Megpróbáltam előnyömre fordítani ezt az időszakot és szerencsére sokat tudtam tanulni, fejleszteni magam és az élet más területeire fókuszálni. Most úgy érzem 2022-ben ismét felkészülhetek egy megmérettetésre. Nagy terveim, álmaim vannak amiket szeretnék véghez vinni. Terveim szerint a Futóirat sorozatban ezeket végig követhetitek :).
Minden kezdet nehéz
Minden évben az újévi fogadalmak között rengeteg embernél szerepel az, hogy lefogynak, hogy eljárnak edzeni, hogy megváltoztatják az életüket, hogy elkezdenek futni. Ez nagyon szép és jó gondolat, de sokszor a kezdeti lelkesedés sajnos hamar alább hagy. Szinte semmilyen átmenet nélkül kezdenek neki az edzéseknek. Ha nincs fokozatosság akkor annak sírás lesz a vége. Tisztelet és alázat a sport iránt. Az emberek többsége a hirtelen sokat akarás miatt belebukik a fogadalmába. Te ne tartozz közéjük!
A kezdőknél gyakori probéma, hogy hirtelen akarnak mindent, szakember, edzői segítség vagy bármiféle utánaolvasás nélkül mert ők tudják és a haver is így edz. Ami nagy és sűrűn előforduló probléma még az, hogy nem reálisak a célkitűzések. Célt kitűzni nem egyszerű feladat, ezért ne okold magad, mert a realitás mentén kell maradni és önmagunkhoz képest nehéz, de elérhető célokat felállítani. Ha túl nagy célokat állítasz, általában ez a gyakoribb, akkor nem fog sikerülni vagy belesérülsz és elveszted a motivációt.
Aki eddig ült, ne akarjon hónapok alatt testépítő versenyen részt venni vagy hegyi maratont futni.
A legjobb amit tanácsolni tudnék, hogy kérjétek ki egy szakember véleményét, tanácsát. Ha nem is állandó jeleggel, de a kezdeti időszakban a te érdekedben, hogy ne sérülj le, ne készítsd ki magad, mindenképp hasznos ha valaki megmutatja, hogyan kell használni a gépeket, súlyokat, hogyan kezdj el futni, stb. Ha az autódban meghibásodik valami, vagy gond van az árammal te sem állsz neki otthon megszerelni, ha nem értesz hozzá, hanem egy hozzáértőhöz fordulsz.
Ha úgy kezded a futást, ha olyanok az edzéseid, hogy kimerítőek, fárasztóak, kipirult arccal, zihálva-fújtatva, levegőért kapkodva végzed őket akkor bizony túl intenzíven edzel aminek az lesz a következménye, hogy utálni fogod az egészet vagy megsérülsz. Kezdetekben fontosabb az, hogy élvezd az edzéseket, rendszert, szokásokat hozz az életedbe és ne terheld túl az idegrendszeredet, izmaidat A legfontosabb az alap megteremtése egy kezdő számára, ami kezdetben valószínüleg sétát fog jelenteni.
Pár hasznos tanács kezdőknek
- A bemelegítés minden edzés hasznos és fontos része. Úgy kell rá tekinteni, mint az edzés részére és nem egy különálló dologra amit ha van kedved megcsinálod, ha nem akkor pedig nem
- A súlyzós edzések alapvetően nem a minél nagyobb súlyok bármilyen szabálytalan módon történő megmozdításáról szólnak, hanem arról, hogy a célzott izmokat a lehető legnagyobb mértékben tudjuk megdolgoztatni. A szabályosság álljon mindig az első helyen. Az izmaidat edzd meg és ne az egódat!
- Fordíts kellő időt a pihenésre, regenerálódásra az edzések között
- Hagyj időt magadnak! Ha évek óta nem sportoltál semmit akkor ne pár naptól, pár héttől várd az eredményeket. A mai felgyorsult világban mindenki hozzá van szokva az azonnali visszajelzésekre, a gyors eredményekre. Sajnos sokakból hiányzik a türelem és alázatosság. Bármilyen sportba is kezdesz azt mindenképp tisztelettel és alázattal tedd a sport iránt. A kapkodás, a türelmetlenség, a mindent azonnal akarok egyenes út a sérüléshez.
- Fokozatosság elve. Ha rendszeresen olvasol a témába szinte biztos, hogy találkoztál már ezzel a kifejezéssel. Ez az egyik legfontosabb alapelv amit érdemes betartani. Ne egy nap alatt akard megváltani a világot. Az edzéseidnek muszáj követnie valamilyen struktúrát egy fokozatos és folyamatos honnan hová fejlődést. Ha ez nincs meg és mindig úgy edzesz ami a csövön kifér, vagy az eddigi ülő életmód után minden nap futni mész annak sérülés, abbahagyás lesz a vége
- Ne akarj másoknak megfelelni, ne másokkal versenyezz és főleg ne olyanokkal akiknek több éves tapasztalatuk, sportmúltjuk van
- Érdemes kisebb és nagyobb célokat is felállítani. A kisebb, könyebben elérhető célok segíthetnek abban, hogy tudd, hogy jó úton haladsz és elégedettséggel töltenek el, valamint segítenek a motiváció fenntartásában.
- Határozd meg a konkért célod tudd, hogy mit akarsz elérni. A szeretnék lefogyni nem a legjobb válasz. Számszerűsítsd, hogy pontosan mennyi kg is az amit szeretnél ledobni magadról. Tudnod kell, látnod kell magad előtt, hogy mi az ami felé tartasz, amit elakarsz érni. Ez legyen a nagyobb cél, a kisebb pedig, hogy hetente mennyit szeretnél leadni
- Adj egy időkeretet ennek az egésznek. Ha csak lóg a levegőben a dolog akkor könnyen halogatás lesz belőle.
Futóirat: Ahogyan Albert Einstein is mondta, nem pontosan ezekkel a szavakkal, ha mindent ugyanúgy csinálsz, mint eddig, akkor mégis mitől várod a változást?