Az edzés
Stresszhatás, edzésinger nélkül nincs növekedés, eredmény. Ezt mindenki tudja. Ez indítja be az adaptációt, ami ingert ad a szervezetnek, hogy fejlődjön. Ha nem lenne stresszhatás, edzésinger akkor a futó nem lenne gyorsabb, a testépítő nem lenne izmosabb és így tovább. A sportolónak aki fejlődni szeretne muszáj stimulálnia a szervezetét, hogy az adaptálódjon az őt ért terhelésre. Viszont azt is fontos elmondani, hogy az tévhit, hogy heti 87 edzés hoz csak eredményt. Lehet edzeni éjjel nappal csak nincsen semmi értelme. Ezt a teremben is meglehet figyelni, hogy azok akik nem bírnak lenyugodni és nem fordítanak elég figyelmet a táplálkozásra, pihenésre azok izmot is sokkal lasabban és sokkal kevesebbet szednek fel. A kevesebb, minőségi edzés jobb eredményt fog hozni mint az ész nélküli, értelmetlen mennyiségű edzések.
Az eredményt három dolog összetejőve határozza meg: Pihenés, táplálkozás, edzés.
Minden edzőnek (szerintem) fel kell hívnia a figyelmét a sportolónak arra, hogy a fejlődés, az adaptáció bizony a pihenés alatt történik meg. Nem a teremben vagy a futópályán leszel erősebb, nem ott fogsz fejlődni. Edzés alatt “pusztítod” magad amire a szervezet azzal válaszol, hogy megerősíti magát, szuperkompenzációt hajt végre, hogy ha újra ilyen stressz éri akkor ellen tudjon állni neki. Ez a folyamat a pihenés alatt történik. Persze a megfelelő táplálék is fontos de most a pihenésről szeretnék beszélni. Ez egy nagyon lényeges és sarkalatos pontja a fejlődésnek.
Stressz
Egy sportolót, legyen az élsportoló, rekreációs vagy hobbi sportoló, sok stresszfaktor ér egy adott napon. Például egy elit sportolót a kemény edzéstervek, versenyre készülések, gyakori utazások, a megfelelési kényszer, a más időzónákba való utazás és így tovább. Verseny vagy meccsnapok különösen stresszesek tudnak lenni. Ezek a kis ingerek mind fáradtságot okoznak. Ha nem is fizikálisan de idegi alapon biztos. A stressz sok helyről ér minket életünk során. Az átlagos hobbi sportolót a munka, iskola, magánélet, napi dolgok stb. Ezek nagy hatással vannak a regenerációnkra. Mindig érdemes egészében, holisztikusan látni az öszképet és nem csupán az edzés okozta terhelést figyelembe venni. Nem csak az edzésmunka számít! Ha valaki egész nap egy építkezésen dolgozik 8 órában és még elmegy edzeni 2 órát akkor neki 10 óra fizikai stresszt kell kipihennie. Máshogy fárad el aki irodában dolgozik és máshogy aki fizikai munkát végez.
A hobbi versenysportolók vannak a legnagyobb veszélyben, hiszen közel akkora, vagy esetenként még több edzésmunkát végeznek mint egy hivatásos atléta. Teszik ezt munka, család és minden más mellett.
Egy átlagos hobbi sportoló, aki dolgozik átlagban mondjuk napi 8 órát, nem tud annyi időt szánni a regenerációra mint egy profi. Ezt minden esetben figyelembe kell venni.
Miért is fontos ennyire a pihenés?
Tegyük fel, hogy van egy edzésterved amit követsz és működik, fejlődsz mert optimálisan rád van szabva, megfelelően táplálkozol és eleget alszol. Minden szuper, mindenki elégedett. Tegyük fel, hogy a körülmények megváltoznak, az edzésterv viszont ugyanaz, de mellette 2 munkahelyen dolgozol, vagy tanulsz és dolgozol egyszerre, keveset alszol, a párkapcsolatodban sincs minden rendben és a táplálkozásra sem figyelsz oda. Szerinted ugyanúgy fogsz fejlődni ugyanazzal az edzéstervvel? Nyílván nem, pedig ugyanaz az edzésterv, ugyanaz az edzésinger. Az élet nem egy terv szerint működő valami ahol nincs váratlan faktor, nehézség. Neked is rugalmasnak kell lenni és az adott élethelyzetnek legmegfelelőbb módon edzeni és pihenni.
De honnan tudod, hogy mennyire keményen kell edzeni? Hol van a határ a túledzés vagy épp az aluledzés között? Ezekre nehéz válaszolni, érdemes edzővel konzultálni és a segítségét kérni. Ha túl sokat edzel és keveset pihensz azzal csak sérülést fogsz előidézni vagy mentális kiégést, túledzést. A spektrum másik végén pedig az alulterhelés van ami szintén nem vezet célra.
Hol van az a pont, hogy egy pihenőnap már hátráltat a fejlődésben? Tud káros is lenni a fejlődésünkre?
Ismerd és tiszteld a tested!
Vannak olyan elképzelések, hogy ha kevésbé vagy fáradt akkor kevésbé fogsz megsérülni. De ez nem ilyen egyszerű. Muszáj megtalálni az optimális egyensúlyt az edzések és a pihenések közt. A pihenés tudományága mind a mai napig fejlődik és kutatják, hogy mi is az az optimális arány. Ezért fontos edzőként, de sportolóként is, naprakész tudást szerezni és olvasni, képezni magad a témában. Egy edző dolga az edzések periodizálása, a táplálkozás menedzselése a célnak megfelelően és a pihenőnapok beiktatása. Pihenésre, alvásra mindenkinek szüksége van, hogy regenerálódni tudjon a szervezete. Ha nem állsz meg néha, nem iktatsz be ilyen napokat akkor előbb utóbb meg fogsz sérülni vagy túledzetté válhatsz. Újabb kutatások szerint az alacsony intenzitáson végzett edzések, magasabb időtartamon segítenek feldolgozni a stressz hatásokat. Ezekről az edzéstípusokról és ezek hatásairól egy külön bejegyzésben fogok majd foglalkozni.
Jobb ha az edzéstervbe tervszerűen vannak beiktatva pihenő szakaszok makró, mikró szinten is. (Edzések közben pihenő szakaszok, héten pihenő napok vagy nagyobb intervallumban szemlélve 3-4 hetente pihenősebb hét és így tovább.) Ha nem tervezel be pihenéseket, akkor tervezetlenül fog jönni mert a szervezet, előbb vagy utóbb de mindig benyújtja a számlát. Ezt sose felejtsétek el.